Ana Sayfa
Şampiyona Takvimi
Şampiyona Yönergesi
İletişim
Kaynaklar
Canlı Yayın
Fotoğraf Galerisi
banner_datcabel.jpg


Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonası Sona Erdi

img_4189.jpgTürkiye Hızlı Satranç Şampiyonası Ödül Töreni Datça Bülent Ecevit Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Ödül töreni Datça Belediye Başkanı Sn. Şener TOKCAN’ın konuşması ile başladı. Ödül töreninde Datça Belediye Başkanı Sn. Şener TOKCAN, Belediye Başkan Yrd.  Sn. Sami BİRCAN, Datça Kaymakamı Sn. Mustafa KAYA, Milli Eğitim Müdürü Sn. Nuray KABAŞ plaketlerini TSF Yönetim kurulu Üyesi Sn. Kadri ÇAĞLAYAN’dan aldılar.

Turnuvanın organizasyonunda görev alan Turnuva Koordinatörü Sn. Halil Hilmi DARI, Turnuva Gözlemcisi Muğla İl Temsilcisi Sn. Tuğrul OKAR, Turnuva Başhakemi Sn. Atilla GÜRMEN, Başhakem yrd. Sn. Engin Deniz ALEV plaketlerini Sn. Şener TOKCAN’dan aldılar.

Turnuva’da görevli hakemlerimiz Cemalettin YURDAKUL, Ahmet TÖLÜK, Çetin KAYPAK  plaketlerini Sn. Halil Hilmi DARI’dan aldılar.
Dereceye giren sporcular; ödüllerini Garnizon Komutanı Sn. Tuncay AYDIN, Emniyet Amiri Sn. Tugay YALÇIN, Jandarma Komutanı Sn. Mehmet ÖZOĞUL,  Datça Mal Müdürü Sn. Salim CEBECİ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Nuray KABAŞ’dan aldılar.                                                                                                                                                                                                                        


7tur.jpg Türkiye’nin En Hızlısı Can ERTAN
Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonasında 7 Tur 6,5 puan ile Türkiye Şampiyonu olurken, Gökhan DEMİR 6 puan ile ikinci, Doğan Heval REYHAN 5 puan ile üçüncü oldu. 5 puanlı sporcular; 4-Demre KERİGAN, 5- Fırat Cem AĞCA, 6- Burak ÖZEN, 7- Irmak SİPAHİOĞLU, 8- Cumhur BABAOĞLU oldu. 16 Yaş altı kategorisinin en hızlısı ise Cankut EMİROĞLU oldu. Cem Gündoğan ikinci, Mert ÖZATEŞ üçüncü oldu. Turnuvanın ödül töreni 18:30’da Datça Satranç Eğitim Merkezinde yapılacak.
6_tur.jpgTürkiye Hızlı Satranç Şampiyonasında 6 Tur sonunda Can ERTAN 5,5 puanda ilk sırada, Doğan Reyhan HEVAL, Demre KERİGAN, Gökhan DEMİR 5 puanda, Ertan OKTAY 4,5 puanda, Irmak SİPAHİOĞLU, Osman Zeki SAYBER, Tolga USUN, Burak ÖZEN, Fırat Cem AĞCA 4 puanda tüm dereceler, özel ödüller son turda belirlenecek. Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonasında Açık kategoride heyecan dorukta, nefesler tutuldu. 16 Yaş Altında Cankut EMİROĞLU puan farkıyla önde, Özge ŞAHİN, Cem GÜNDOĞAN, Ege KÖKSAL, Bartu ERSÖZ 5 puanda takipte, 16 yaş altı kategorisinde arkadaşlık, dostluk kazanıyor. Centilmen sporcularımızı kutluyoruz.


yayn.jpgTürkiye Hızlı Satranç Şampiyonasında kritik 5.Tur geride kaldı.

Dereceyi ilgilendiren maçlarda Can ERTAN-Gökhan DEMİR ½ kalırken, Doğan Heval REYHAN Osman Zeki SAYBER’e üstünlük sağladı.  6.Tur Öncesinde Can ERTAN, Gökhan DEMİR, Doğan Heval REYHAN 4,5 puanda, Irmak SİPAHİOĞLU, Burak ÖZEN, Demre KERİGAN 4 puanda ilk 17 sırada bulunan sporcuların derece şansı devam ediyor.

16 Yaş altı Kategorisinde 5 Tur sonrasında Cankut EMİROĞLU, Ege KÖKSAL 5 puanda, Cem ERDOĞAN, Bartu ERSÖZ, Özge ŞAHİN, Erman GÖKKAYA, Tuna ÖZATEŞ, 4 puanda, 6.tur bu kategori için kırılma noktası olacak, heyecan dorukta.


4_tur_16yasalti.jpg

Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonasında 4 tur tamamlandı.

16 Yaş altı Kategorisinde 4 Tur sonrasında Cankut EMİROĞLU, Cem GÜNDOĞAN, Ege KÖKSAL 4 puanda. Cem GÜNDOĞAN – Cankut EMİROĞLU ile Sinan SAKAOĞLU – Ege KÖKSAL ile 5.turda karşılaşacak.

5.Tur öncesinde turnuvanın kayıpsız sporcuları Gökhan DEMİR – Can ERTAN 1 masada, Doğan Heval REYHAN Zeki SAYBER ile ikinci masada, Eren Can GÜLER – Özen BURAK, Irmak SİPAHİOĞLU – Gönülden Seda ALEV, Fırat Cem AĞCA – Demre KERİGAN ile karşılaşacak.
tur3-1-2_masa.jpgTürkiye Hızlı Satranç Şampiyonasında 3 tur geride kaldı.

Açık kategoride Gökhan DEMİR, Can ERTAN, Osman Zeki SAYBER, Fırat Cem AĞCA 3 puanda, FM Doğan Heval REYHAN 2,5 puanda,

16 Yaş altı kategorisinde Cankut EMİROĞLU, Ege KÖKSAL, Cem GÜNDOĞAN, Bartu ERSÖZ, Erman GÖKKAYA, Ali Eren SIĞIRCI kayıpsız devam ediyor.

Tüm sporcuların tur saatine 10 dakika kala salonunda yerlerinde almaları “0 zaman” uygulamasının bir etkisi olarak değerlendirilebilir.

haber.jpgTürkiye Hızlı Satranç Şampiyonası 10.09.2009 tarihinde Datça Öğretmenevinde 18:30’da Datça Kaymakamı Sayın Mustafa KAYA, Datça Belediye Başkanı Sayın Şener TOKCAN, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın Ali Nihat YAZICI, Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Aşkın KELEŞ, Sayın Ömer KÜÇÜKÖZCAN, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Sami BİRCAN, Muğla Gençlik ve Spor Müdür Vekili Sayın Nihat EKİNCİLER, Muğla Gençlik ve Spor Şube Müdürü Metin AYSAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Nuray KABAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İsmail BÖLEK, Datça Mal Müdürü Sayın Salim CEBECİ, Milli Emlak Müdür Yardımcısı Sayın Murat VİDİNLİ, Kadastro Müdürü Sayın Ömer DEVELİ, veliler ve sporcuların katılımı ile başladı. Gerçekleştirilen saygı duruşu ve istiklal marşı ardından Önce Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın Ali Nihat YAZICI’nın konuşmaları, Datça Belediye Başkanı Sayın Şener TOKCAN’ın konuşmaları ve Datça Kaykamı Sayın Mustafa KAYA’ nın açılış konuşmalarının ardından turnuvanın sembolik açılış hamlelerini Datça Kaymakamı Sayın Mustafa KAYA ve Datça Belediye Başkanı Sayın Şener TOKCAN yaptı.  Turnuva’da Açık kategoride toplamda 39 sporcu Kahraman Olgaç turnuva salonunda mücadele ediyor. Turnuvada 10 masa canlı yayın masalarında  (Atatürk Stadyumda) yayınlanıyor.    16 Yaş Altı kategorisinde toplamda 62 sporcu Demir BÜYÜKÖZKAYA turnuva salonunda mücadele ediyor. İlk üç masa maçları Atatürk stadyumunda yayınlanıyor. Yönetim Kurulu Kararı ile yeni uygulanan Fide kurallarından “0 zaman” uygulamasının ilk kurbanı 16 Yaş altı kategorisinde Ozan İrfan BAYAR, Açık kategoride ise Abdulgafur ŞAHAP oldu.  

datca.jpgTürkiye Hızlı Satranç Şampiyonası 09-14 Eylül 2009 tarihleri arasında Muğla - Datça Öğretmenevi'nde gerçekleşecektir. Datça Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu'nun organize edeceği şampiyona, Açık ve 16 Yaş Altı olmak üzere 2 kategoride yapılacaktır. Toplam 8.000 TL ödülün verileceği şampiyonaya kayıt olmak için İlçe Temsilcimizi arayabilirsiniz.


Ali Nihat Yazıcı'nın geleceğin satranç merkezlerinden biri olacağına inandığı Datça için yazdığı son makale için tıklayınız.


Konaklamalar için İlçe Temsilcimiz Çetin Kaypak ile görüşebilirsiniz. Telefonu: 0 505 544 72 60meb.jpg
     datcalogo.jpg
Datçanın Genel Tanıtımı


Datça, Muğla'nın Akdeniz kıyısında yer alan küçük ve şirin bir kasabasıdır. Datça'ya dağların ve şelalelerin arasından kıvrılarak uzanan bir yoldan çam, zeytin, badem ve narenciye agaçlarının eşsiz güzelliği ve mis kokuları arasından geçerek varırsınız. Tüm bu güzelliklerin yanında sizlere yol boyunca Akdeniz'in eşsiz kıyı şeridinin huzurlu görüntüsü eşlik eder. Senenin 365 gününün 300 gününün güneşli geçtiği, Sunsail yatlar ve guletlerin karaya bağlanıp demir attıkları, şirin balık restoranları, alışveriş mağazaları ve hastanenin bulunduğu bir liman kasabasıdır.

 

 

21_340datca1.jpg

 

 

Marmaris'ten 67 km. mesafededir, Datça doğanın bozulmadığı, cennetten bir yer olup, stres ve üzüntüden uzak bir yaşam isteyenler için, ideal bir yerdir. Datça dünyada oksijeni en yüksek yerlerin içinde ikinci gelmektedir.Bu nedenle astım ve kalp yetersizliği çeken kişiler için Datça ideal bir yerdir. Yazın ortalama sıcaklık 35 derece olmasına rağmen genellikle başka yörelerde 25 derecede bile hissedilen bunaltıcı hava burada yaşanmamaktadır. Kuzeyden esen sıfır rutubetsiz rüzgârı sayesinde çok rahat bir şekilde yaşamınızı geçirebilirsiniz, sörf yapabilir, temiz denizde yüzebilir ve dalabilirsiniz.

 

 

datca-ince burun.jpg

 

Datça, yüzlerce yıldır denizle bütünleşen doğal güzelliğiyle,insanların hayranlığını kazanan bir yerleşim birimidir. Döneminin en önemli liman kentlerinden biri olan Knidos'un tarihi ve kültürel zenginliği üzerine kurulu Datça üzerinde yaşayan Anadolu uygarlıklarının vazgeçilmezlerinden biri.

 

 

604723datca2.jpg


Dorlar, Persler, Atinalılar,Romalılar, Germiyanoğulları ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu bu güzel ilçenin tarihsel birikimine katkı sağlamış. Datça, Anadolu'nun güney batısında, Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında,birbirinden güzel koy ve plajları, pırıl pırıl tertemiz denizi, köklü tarihi, bozulmamış doğası, zengin flora ve faunası, oksijeni bol, nem oranı düşük, yılın 300 günü güneşli havası, ılık iklimi ile Akdeniz ve Ege'nin buluştuğu bir cennettir. Tarihte, Datça Yarımadası'nın havasının insanları iyileştirdiğine dair rivayetler olduğu gibi günümüzde de kalp, dolaşım, sinir ve romatizma hastaları tarafından Datça tercih edilmektedir

 

Datça ile ilgili daha fazla bilgi için
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2009